Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
00:08:31

Nyhetsstudio

SisteMest lest
23. apr. 2024, 10:31 - Redaksjonen

Starter bygging av Oslo-datasenter

Telenor, Hafslund og Hitecvision skal sammen bygge datasenteret i hovedstaden. Prosjektet har fått navnet Skygard og skal koste 2,4 milliarder kroner. Nå starter selve byggarbeidet, melder selskapet i en pressemelding.

Telenor blir såkalt ankerkunde av prosjektet, og Skygard er i dialog med flere potensielle kunder. Målet er at datsenteret skal være i drift første halvår 2025.

– Skygards første datasenter blir ikke som andre datasentre. I skissene kan en se hvordan det vil bli en innskutt og integrert del av terrenget som muliggjør tilgjengelig grøntareal i tilknytning til gang- og sykkelveinettet. Samtidig har den bymessige plasseringen stilt strenge krav til sikkerhet og bærekraft. Resultatet blir et særpreget og robust bygg som vil stå seg godt i nærområdet, forteller Jan Petter Seim, partner og oppdragsansvarlig i arkitektfirmaet A-lab.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS