SIKKERHET

Microsoft og Facebook samarbeidet om å forstyrre nordkoreansk hackergruppe

Gjennomførte samordnet aksjon i forrige uke.

ILLUSTRASJONSBILDE: Det har tidligere kommet rapporter om at Nord-Korea håndplukker unge og talentfulle hackere til en elitegruppe med kybersoldater. Om Lazarus Group egentlig er en slik gruppe, er uklart.
ILLUSTRASJONSBILDE: Det har tidligere kommet rapporter om at Nord-Korea håndplukker unge og talentfulle hackere til en elitegruppe med kybersoldater. Om Lazarus Group egentlig er en slik gruppe, er uklart. Bilde: Reuters
Harald BrombachHarald BrombachJournalist
20. des. 2017 - 20:00

I etterkant av at Trump-administrasjonen denne uken, klart og tydelig, ga Nord-Korea skylden for kryptoviruset WannaCry, har det blitt kjent at Facebook og Microsoft de siste ukene har samarbeidet om gjøre det vanskeligere for Lazarus Group, også kjent som ZINC, å utføre angrep. Microsoft mener det var denne gruppen som sto bak WannaCry, et syn som også støttes av amerikanske myndigheter. 

Informasjonen om de to selskapenes ferske samarbeid for å stoppe en felles fiende, ble først omtalt under en pressekonferanse i Det hvite hus på tirsdag.

Bakgrunn: USA beskylder Nord-Korea for dataangrep

Kastet ut

En talsperson for Facebook sier til Reuters at selskapet i forrige uke stengte en rekke falske kontoer som hackergruppen skal ha brukt til å bygge relasjoner med potensielle mål. 

Alle som har vært i kontakt med disse kontoene, skal ha blitt informert. 

Microsofts juridiske direktør, Brad Smith, har på sin side skrevet et blogginnlegg om samarbeidet. 

Han forteller at Microsoft i forbindelse med dette samarbeidet blant annet har bidratt til å ødelegge for skadevaren som Lazarus Group nå baserer seg på, blant annet ved å rense de infiserte pc-ene til kunder, deaktivere noen ikke nærmere angitte kontoer, samt å styrke Windows' forsvar mot skadevare, for å forhindre at pc-ene blir infisert på nytt. 

Les også: USA advarte Norge om nordkoreanske kyberangrep – norsk IP-adresse involvert (Digi ekstra)

Foreløpig har ikke Microsoft flere detaljer å dele om denne aksjonen, men Smith lover at selskapet skal tilby mer informasjon i de kommende månedene, etter at selskapet selv har fått anledning til å analysere den relevante informasjonen som har blitt samlet inn i forbindelse med aksjonen. 

Nord-Korea har fått skylden for ganske mange angrep mot vestlig orienterte land de siste årene. Nedenfor har vi samlet noen av disse sakene:

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra